Střecha je důležitou součástí každé stavby. Do módy se znovu vrací došky. Na které domy se došková střecha hodí? Jaké jsou výhody a nevýhody doškové střešní krytiny?

Doškovou střechu má většina z nás spojenou s historickými stavbami. Doškové střechy byly v minulých stoletích dominantní střešní krytinou. Došky se vyráběly ze slámy, které bylo vždy na venkově dostatek.

V současné době se ale došky objevují stále častěji také na moderních domech a novostavbách. Tento trend k nám pronikl ze zahraničí, kde se doškové střechy běžně užívají a jsou zde oblíbené (například v Rakousku, Německu nebo Holandsku).

Došková střecha v České republice není zcela běžnou krytinou a má ji v nabídce pouze několik málo firem.

Doškové střechy a materiál

Doškové střechy se i v současné době vyrábějí ze slámy. Slaměné doškové střechy jsou ale určeny především pro historické domy. Na novostavby se používají doškové střechy vyrobené z rákosu, které mají delší trvanlivost.

Výhodou doškových střech vyrobených z rákosu jsou jejich výborné izolační vlastnosti, které oceňuje řada majitelů. Při použití doškové střechy z rákosu není v podstatě již nutné používat další izolační materiály.

Kromě tepelně-izolačních vlastností je výhodou doškových střech také jejich vysoká prodyšnost a nízká hmotnost. Doškové střechy také poskytují výbornou ochranu domu před povětrnostními vlivy – v zimě dům ochrání před mrazem, v létě naopak před horkem.

Došková střecha a riziko požáru

Pokud se rozhodujete, zda si doškovou střechu pořídit, pravděpodobně vám přijde na mysl možné riziko požáru, protože jsou vyrobené z hořlavého materiálu. Došky jsou ovšem ošetřeny speciálními přípravky, které je ochraňují proti vzplanutí.

Bát se nemusíme ani větru, který by mohl doškovou střechu odnést. Došky jsou totiž upevňovány speciální technologií, která zaručuje, že je vítr neodnese. Problémem není ani vysoká vrstva sněhu, pokud má došková střecha správný sklon.