Líbí se vám představa bydlet v dřevěném domě a rozhodli jste se postavit si dřevostavbu svépomocí? Podívejte se, jak na to!

Dřevostavby představovaly ještě před několika lety netradiční bydlení. Nyní se už ovšem staly součástí nabídek řady stavebních firem. Možná ale chcete ušetřit za stavební práce a postavit si dřevostavbu svépomocí. I taková možnost existuje.

Dřevostavby svépomocí: Jako stavebnice

Firmy vyrábějící dřevostavby vycházejí zákazníkům vstříc. Dřevěné domy jsou totiž k dostání v podobě stavebnice, kterou si jednoduše sestaví každý šikovný kutil. Dřevostavbu si pak svépomocí postaví během několika měsíců.

Postavit dřevostavbu svépomocí nemusí být složité. Veškeré prefabrikované díly jsou totiž označeny a s dřevostavbou by vám měl být i dodán návod, jak díly „poskládat“. S trochou nadsázky lze říci, že vám připomene skládání nábytku z IKEA.

Výhodou dřevostavby realizované svépomocí je nejen úspora nákladů (ta může dosáhnout několik desítek či stovek tisíc korun), ale také rychlost výstavby. Díky jednoduchému „složení dílů“ bydlíte během několika měsíců ve svém.

Dřevostavby svépomocí a výhody

  • Úspora peněz, které byste zaplatili stavební firmě
  • Práci na své stavbě odvedete poctivě a kvalitně, což se nedá vždy říct o práci řemeslníků
  • Drobnými úpravami na dřevostavbě si ji můžete přizpůsobit obrazu svému
  • Bude vás hřát pocit, že jste dřevostavbu, ve které bydlíte, postavili sami

Dřevostavby svépomocí a nevýhody

Pokud se chcete pustit do dřevostavby svépomocí, je dobré zkusit najít někoho, kdo už takovou stavbu realizoval a bude ochotný podělit se s vámi o zkušenosti. Vyhnete se tak tomu, že při stavbě dřevostavby svépomocí uděláte „začátečnickou“ chybu, jejíž oprava se vám pěkně prodraží.

Dřevostavby pro stavbu svépomocí patří mezi typové neboli katalogové domy. Jsou připravovány v továrnách a na místo výstavby jsou dodávány již připravené díly. Proto se musíte smířit s tím, že zde není moc prostoru pro individuální úpravy, za které si pochopitelně budete muset připlatit.

Nezapomeňte také na to, že bude nutné zajistit realizaci rozvodů, elektroinstalaci, vytápění, na což si už možná přece jen budete muset najmout odborníka.