Vysoké zdi, velká okna, atmosféra staré industriální haly, prostor a světlo… To vše v sobě spojuje loftové bydlení. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Je loftové bydlení vhodné i pro vás?

Staré průmyslové opuštěné haly inspirovali architekty k vytvoření nového – loftového – způsobu bydlení. První loftové byty se objevily v New Yorku a Londýně v šedesátých letech a po revoluci jsme našli jejich kouzlo také v České republice.

Přestavět starou industriální budovu na bytový dům se zdá být skvělý nápad – opuštěné haly budou znovu využity a loftové bydlení je originální – oproti tradičním panelovým nebo bytovým domům.

Loftové bydlení: Co mu nesmí chybět

Pro loftové bydlení jsou charakteristické neohraničené prostory – byt se často rozprostírá na jedné velké ploše a poskytuje tak zajímavý prostor pro imaginaci a tvořivé rozmístění nábytku. Typická jsou velká kovová okna, která do loftového bytu propouští dostatek světla.

Loftové bydlení se také vyznačuje použitím „průmyslových“ materiálů, jako je právě kov, hrubé zdivo, nosné trámy, kovové schodiště nebo zábradlí.

Je loftové bydlení i pro vás?

Loftové bydlení je netradiční. Zapomeňte na malé stísněné místnosti, oddělené stěnou a dveřmi. V loftovém bydlení se nebudete moc zavřít do malé komůrky. Rozmyslete si proto, zda vám otevřený prostor (a tedy i částečná ztráta soukromí) bude vyhovovat.

Samozřejmě, že loftové bydlení neznamená zcela otevřený prostor, můžete využít alespoň částečně oddělených prostor různými trámy. Nicméně platí, že loftové bydlení se hodí spíše pro mladé páry, singles nebo bohémy. Rodiny s dětmi spíše uvítají praktičnost běžného bytu.

Cena loftového bydlení

Loftové bydlení není zrovna levnou záležitostí. Připravte se na to, že za netradičnost a luxus se platí. Navíc loftové byty jsou vždy velké (cca od 80 – 100 m2), což také navyšuje jejich cenu, která se pohybuje v řádech několika milionů.