Komín je nezbytnou součástí každého domu. Jestliže plánujete stavbu nebo rekonstrukci a poohlížíte se po komínu, možná vás zaujaly nerezové komíny. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Hodí se pro váš dům?

Nerezové komíny představují alternativu běžných zděných (cihlových) komínů. Lze je použít pro různé typy staveb. Své uplatnění najdou na novostavbách, starších rodinných domech, ale třeba i chatách nebo chalupách. Lze je napojit na běžný kotel na tuhá paliva, stejně tak jako na krb nebo krbová kamna.

Nerezové komíny a výhody

Výhodou nerezových komínů je (kromě variability jejich využití) také nižší cena a snadnější instalace ve srovnání s klasickými cihlovými komíny. Nerezové komíny lze použít pro různé zdroje pevných i kapalných paliv – mohou odvádět spaliny z krbu, kde se topí dřevem, stejně tak jako z kotle na uhlí.

Další výhodou nerezových komínů je kvalitní izolace, která zaručuje rychlé ohřátí komínů a velmi účinné odstranění kondenzace. Při instalaci nerezového komínu také oceníte jeho nízkou hmotnost.

Nerezové komíny a nevýhody

Jednou z hlavních nevýhod nerezového komínu je jejich životnost, která je v porovnání s klasickými zděnými nebo keramickými komíny, kratší (pohybuje se kolem 10 – 15 let).

Ačkoli se jedná o nerezové komíny, může za určité situace dojít k jejich korozi. To se děje především při situaci, kdy je v komínu teplota vyšší než 400 °C, kterou mohou mít na svědomí usazené saze. V případě nerezového komínu byste tedy měli dbát na jeho pravidelné čištění a údržbu.

Jednovrstvý nebo třívrstvý nerezový komín?

Na trhu je v současné době velké množství firem, které nabízí nerezové komíny. I proto můžete vybírat z různých designů i provedení. Důležité je upozornit na to, že nerezové komíny se skládají zpravidla z jedné či tří vrstev. Třívrstvé komíny se hodí pro kotle, které pracují v režimu podtlaku, jednovrstvé komíny se připojují na krby nebo krbová kamna.