Nízkoenergetické domy spotřebují na svůj provoz mnohem méně energie než běžné novostavby. To ovšem není jediný důvod, proč jsou oblíbené. Dalším důvodem je, že se dají pořídit za rozumnou cenu, a to do milionu korun.

Ceny energií jdou neustále nahoru a za výtápění domu často platíme desetitisícové částky. Pokud plánujete stavbu vlastního domu, možná se poohlížíte po nízkoenergetickém domě. Ten už není pouze výsadou bohatých – nízkoenergetický dům se nechá postavit i do milionu korun.

Nízkoenergetický dům do milionu z katalogu

Abyste ale nízkoenergetický dům do milionu opravdu postavili, je nutné vybírat z typových domů, které řada firem nabízí ve svých katalozích. Výstavba takových nízkoenergetických domů je nejen levná, ale také rychlá.

Nízkoenergetický dům do milionu z katalogu má pak tu nevýhodu, že si jej zpravidla nemůžete uzpůsobit svým představám – různé stavební úpravy by totiž navýšily konečnou cenu celé stavby.

Nízkoenergetický dům a izolace

Hlavním kritériem nízkoenergetického domu je úspora energie. Obecně platí, že nízkoenergetický dům spotřebuje ročně na vytápění maximálně 50 kWh na metr čtvereční plochy (pro srovnání, běžná novostavba spotřebuje v průměru asi 100 kWh na metr čtvereční).

Důležitou součástí každého nízkoenergetického domu jsou izolační materiály. Aby byl totiž nízkoenergetický dům úsporný, nesmí se jeho zdmi, podlahou nebo střechou zbytečně ztrácet teplo. Izolačních materiálů je v současné době velké množství a jejich cena není již tak vysoká jako před lety. I proto je nyní možné postavit nízkoenergetický dům do milionu.

Nízkoenergetický dům do milionu: Projekt a materiály

Abyste se opravdu při výstavbě nízkoenergetického domu vešly do milionu, je důležitý kvalitní projekt. Pokud vyberete nízkoenergetický dům z katalogu, měla by být jeho cena konečná včetně projektu. Jestliže si ale budete nechávat projekt zpracovávat sami, může se vám stavba nízkoenergetického domu prodražit.

Při stavbě nízkoenergetického domu do milionu je nutné vybírat levnější materiály, což může být na úkor kvality celé stavby. Proto si promyslete, zda opravdu nechcete investovat vyšší částku a použít v domě modernější technologie (rekuperace, solární panely), které vám v budoucnu ušetří více energie a urychlí tak i návratnost investice.