Ceny plynu, elektřiny i vody se neustále zvyšují. Pro mnoho domácností má tento trend i ničivé následky. Mnoho rodin se totiž díky vysokým cenám za spotřebu energií dostává do finanční tísně a tak se vlastně snižuje kvalita jejich života. Problém je také v tom, že si stále mnoho lidí neuvědomuje, že v dnešní době mohou vybírat hned mezi několika dodavateli, takže je možné na platbách za energie ušetřit. Jak si i vy můžete zařídit nižší ceny?

Proč platíme tak moc?

Největší položku na výpisu za spotřebu energií většinou tvoří plyn a to zejména v těch případech, kdy je využíván na topení, ohřev vody i na vaření. Na jedné straně mnohdy stojí fakt, že se plýtvá. Někdy nastavuje vyšší teplotu vzduchu v místnosti, než vlastně skutečně potřebuje, jindy používáme nevhodný druh topení apod. Na vině nejsme ale jen my jako odběratelé. Často se stává, že máme dodavatele, který si za plyn účtuje přílišcena plynu za m3 se totiž může u různých dodavatelů razantně lišit!

Plyn nemusí být tak drahý
Cestou, jak ven z drahých faktur je, změnit dodavatele. Než to ale uděláte, musíte si provést malý průzkum toho, jací dodavatelé v místě vašeho bydliště operují. Pomoci vám k tomu mohou speciální internetové srovnávače. Díky nim můžete téměř ve vteřině zjistit, kolik byste u jednotlivých dodavatelů platili. Zjistěte si také, kolik stojí kubík plynu a jaké dané dodavatel nabízí tarify. Paradox je, že pokud spotřebováváte více (využíváte plyn na vaření, ohřev i topení), můžete získat výhodnější cenu než v případě, pokud byste plyn využívali jen na topení.

Jak provést změnu?

Změna dodavatele není nic složitého. Nejtěžší na celé věci je, dobře si vybrat. Převod na jiného dodavatele vám většinou zařídí váš nový vybraný dodavatel. Počítejte ale s tím, že výpovědní lhůta může trvat až tři měsíce. Pokud chcete změnit i dodavatele elektřiny, postupujte stejně. Zjistěte si možnosti – zajímat vás musí hlavně cena elektřiny za kwh.