Budete stavět dům? Rozhodujete se, jakou zvolit střech? Zaujala vás nepříliš obvyklá pultová střecha? Co obnáší? Jaké jsou její výhody a nevýhody?

Pultovou střechu si nepleťte s plochou střechou. Plochá střecha je rovná, zatímco pultová střecha je mírně sešikmená, což umožňuje, aby z ní stékala dešťová voda. Pultové střechy nejsou zatím příliš typické – objevují se například na verandách a v poslední době se s nimi setkáváme také na pasivních nebo nízkoenergetických domech či dřevostavbách.

Pultová střecha: Výhody

Výhodou pultové střechy je její jednoduchá a levná konstrukce (v podstatě je levnější a jednodušší než stavba ploché střechy). Další předností pultové střechy je, že pro její stavbu nepotřebujete žádné speciální a moderní stavební materiály a technologie.

Důležité je, že v porovnání s plochou střechou lépe ochrání dům před vodou a deštěm. Majitelé domů s plochou střechou někdy bojují se zatékáním vody a nedostatečnou izolací. Pultová střecha tedy nabízí podobnou ochranu jako sedlová, ovšem v porovnání se sedlovou střechou je levnější.

Zajímavým trendem u ekologických domů je osazování pultové střechy vegetací, která pak působí také jako tepelná izolace.

Pultová střecha a konstrukce

Vzhledem k tomu, že pultové střechy nejsou tak rozšířené jako sedlové nebo ploché, můžete se setkat s nevůlí úřadů při jejich povolování. Může se proto stát, že sice budete mít zpracovaný projekt nízkoenergetického domu s pultovou střechou, ale úřady ho po vás budou chtít změnit a postavit na domě sedlovou střechu.

Při projektování pultové střechy by mělo být dodrženo jedno pravidlo – orientovat bychom ji měli tak, aby její plocha směřovala na návětrnou stranu. Má to jednoduchý důvod – pultová střecha tak bude dům lépe chránit před větrem, deštěm a sněhem.

Pultová střecha: Pro jaké domy se hodí?

Pultová střecha sedne především moderním novostavbám, jako jsou právě již zmiňované nízkoenergetické domy nebo dřevostavby.

Při výběru střechy bychom měli zohlednit také okolní zástavbu – pokud dům stavíte na vesnici, kde jsou starší domy se sedlovou střechou, bude zde samozřejmě váš moderní dům s pultovou střechou trochu jako pěst na oko.