Jestliže se chcete zbavit zvědavých pohledů z ulice nebo od sousedů, vysaďte si živý plot. Aby co nejdříve zakryl vaší zahradu, zvolte rychle rostoucí živý plot. Jaké rostliny zvolit?

Živý plot změní vaši zahradu k nepoznání. Nejenže uvnitř vytvoří skvělou zelenou oázu, ale také ji bude izolovat od hluku, prachu, ochrání ji před větrem i dotěrnými pohledy sousedů. Pokud se o živý plot budete dobře starat, stane se skutečnou ozdobou.

Rychle rostoucí živý plot: Túje nejsou vhodné

Možná si přejete svoji zahradu uchránit před pohledy kolemjdoucích i hlukem právě teď. Jenže živý plot musí nejprve narůst – zpravidla se vždy vysazují malé rostliny (cca 30 cm vysoké). Proto je ideální použít také rákos, který umístíte na plot a jenž vám alespoň částečně pomůže vaši zahradu ochránit.

Řešením je také rychle rostoucí živý plot, který naroste přece jen rychleji než ten osázený běžnými rostlinami. Zapomeňte ale na oblíbené túje, ty nepatří k rychle rostoucím rostlinám. Pokud přece jen toužíte po túji, sáhněte po odrůdě Brabant, která přece jen roste o něco rychleji.

Rychle rostoucí živý plot a vhodné rostliny

K rostlinám, které jsou vhodné na osázení rychle rostoucího živého plotu, patří cypřišek Leylandův, který je schopen za rok vyrůst až o jeden metr. Jde o vůbec nejrychleji rostoucí rostlinu, která se používá na živé ploty. Nicméně se připravte na to, že není příliš hustý, takže se nedá srovnat například právě se živým plotem z tújí. Počítejte také s tím, že ho budete muset pravidelně prořezávat.

Skvělou rostlinou pro rychle rostoucí živý plot je ptačí zob. Nejenže je tento keř schopen rychle růst, ale navíc je nenáročný na údržbu a odolný vůči mrazům.

Dobrou službu vám prokáže také habr, který patří rovněž k rychle rostoucím dřevinám a je schopen dobře snášet nízké teploty.