Stavíte nový plot? Pak jistě vybíráte také vjezdová vrata. Hitem jsou moderní samonosné posuvné brány. Jsou tím pravým řešením také pro vás?

Žádný oplocený pozemek se neobejde bez vjezdové brány. Praktickou a oblíbenou variantou jsou posuvné brány. Ty se otevírají posunem do strany, zpravidla podél hradby pozemku. Výhodné je, že šetří prostor – bránu nemusíte složitě otvírat například do vozovky a ohrožovat tak vlastní bezpečnost.

Posuvné brány samonosné versus pojezdové

V případě posuvných bran můžete vybírat ze dvou variant: samonosných nebo pojezdových. My se dnes ovšem zaměříme primárně na samonosné posuvné brány, kterým se občas říká také nesené.

Samonosné posuvné brány se pohybují několik centimetrů nad povrchem země, a proto je možné je použít i v případě nerovného terénu. V případě pojezdových posuvných bran je využita kolejnice, na níž se brána pohybuje pomocí koleček.

Samonosné posuvné brány a otevírání

Samonosné posuvné brány je možné otevírat automaticky pomocí dálkového ovládání, což je velmi pohodlné i praktické. Nicméně pokud automatizaci nefandíte, můžete mít posuvnou samonosnou bránu také na ruční – mechanické – otevírání.

Samonosné posuvné brány: Materiál, vzhled, cena

Posuvné samonosné brány je možné zakoupit v mnoha provedeních. Zohlednit bychom měli především vzhled plotu a okolí – brána by prostě neměla působit jako pěst na oko.

Výrobci samonosných posuvných bran nabízejí brány ze dřeva, kovu ale i plastu a většinou jsou ochotni vyhovět individuálnímu přání zákazníka. Je ovšem nutné počítat s tím, že čím více netradiční samonosná posuvná brána bude, tím víc si za ni připlatíte.

Cena samonosné posuvné brány se pak pochopitelně odvíjí od použitého materiálu, tvaru a velikosti. Velmi obecně lze říci, že za samonosnou posuvnou bránu zaplatíte přibližně kolem 20 000 – 30 000 korun.