Ceny tepla jdou neustále nahoru. Svůj význam proto v českých domácnostech stále častěji nachází nejen úsporné vytápění, ale také izolace. Teplo přitom neuniká jen fasádou nebo okny, ale také střechou. Podívejte se, jaké tepelné izolace střech jsou na trhu a jak střechu zateplit.

Ať už máte plochou, sedlovou nebo pultovou střechu, je nutné ji tepelně izolovat. Také střechou totiž může unikat značná část tepla, což zvyšuje váš účet za energie. Úniky tepla přes střechu jsou problémem především u starších domů, které neprošly rekonstrukcí.

Tepelná izolace střech: Vytápěné i nevytápění podkroví

Jestliže máte vytápěné podkroví, které obýváte, hovoříme o tzv. teplé střeše, naopak v případě nevytápěného a neobydleného podkroví pak o studené střeše.

Pro správnou tepelnou izolaci střech je důležitý kvalitní projekt, výpočet tepelných ztrát a navržení optimálního řešení zateplení. S tím je vhodné se obrátit na odborníka.

Tepelné izolace střech: Tloušťka zateplení

Obecně platí, že tloušťka tepelné izolace při zateplování teplých střech by měla dosáhnout asi 20 – 30 cm. V případě studených střech stačí použít tepelnou izolaci o tloušťce 15 cm.

Samozřejmě ale platí, že čím větší tloušťku tepelné izolace střechy zvolíte, tím vyšší budou úspory tepla na vytápění.

Tepelná izolace střechy a materiál

Mezi oblíbené tepelně-izolační materiály patří polystyren. Ten se však hodí spíše pro zateplení fasády domu. Pro tepelnou izolaci střechy je také možné polystyren použít, nicméně jde o pevný materiál, s nímž se při zateplování střechy hůře manipuluje.

Proto je pro tepelnou izolaci střechy vhodnější využít některý z měkkých izolačních materiálů. Vhodná je například tzv. foukaná izolace, která se dostane do každého zákoutí střechy, nebo minerální nebo skelná vata.