Dřevo stále patří k nejlevnějším zdrojům tepla. Velkou účinností se vyznačují zplynovací kotle na dřevo. Přemýšlíte o jejich zakoupení? Na co si dát při výběru pozor? Jakou účinnost zplynovací kotle na dřevo nabízejí?

Jak fungují zplynovací kotle na dřevo?

Zplynovací kotle na dřevo představují moderní a úspornou alternativu klasických kotlů na dřevo nebo uhlí. Zplynovací proces probíhá následovně: v násypce zplynovacího kotle na dřevo nejprve dojde k ohřevu dřeva a jeho vysušení. Uvolněné plyny se smíchají se vzduchem a shoří ve spalovací části kotle. Spaliny jsou pak odvedeny ven komínem.

Účinnost zplynovacích kotlů na dřevo

Vzhledem k principu fungování zplynovacích kotlů na dřevo nabízejí tyto kotle vysokou účinnost, která se pohybuje mezi 80–90 %. Takto vysoká účinnost znamená také úsporu paliva, a to asi o 20 % oproti klasickým kotlům.

Zplynovací kotle a kvalita dřeva

Aby bylo dosaženo správného chodu zplynovacího kotle na dřevo, vysoké účinnosti a úspory topiva, je nutné ve zplynovacích kotlích topit pouze suchým dřevem, jehož maximální vlhkost by neměla přesáhnout 15 %.

Mokré dřevo by také mohlo způsobit nežádoucí kondenzaci vody v komínu a usazování spalin.

Výhody zplynovacích kotlů na dřevo

Zplynovací kotle na dřevo představují úsporný a moderní způsob vytápění. Obsluha je jednoduchá a velké zásobníky zplynovacích kotlů na dřevo umožňují přikládat pouze jednou za několik hodin.

Zplynovací kotle na dřevo navíc představují ekologický zdroj tepla, protože neznečišťují vzduch.

Zplynovací kotle na dřevo: Cena

Cena zplynovacího kotle na dřevo se odvíjí od jeho výkonu, velikosti a kvality. Obecně platí, že ho lze pořídit za cca 30 000 až 40 000 korun.

Výkon zplynovacího kotle na dřevo by pak měl odpovídat tepelné ztrátě objektu. Samozřejmě platí, že pokud je váš dům zateplený, budete potřebovat menší výkon kotle.